Arama motorunda sıralama kaybı yaşatacak etkenler

Web site yöneticilerin en büyük korkularından birisi olan arama motorlarında sıralama kaybı yaşamak büyük bir sorun teşkil etmektedir, Bunun önüne geçmek için bazı uygulama ve yöntemleri bu yazıda sizlere sunmuş olacağız. Dikkatle okursanız konuya hâkim olacaksınız.

Sıralama kaybı yaşamaktan kaçamayabilirsiniz ama bunu en aza indirebilirsiniz.

Eğer bir adwords reklam ajansı ile çalışmıyorsanız bu makale sizin işinizi oldukça görecektir.

 1. Sitenize düşük kaliteli backlinkler almış olabilirsiniz
 2. Zararlı yönlendirmeler
 3. Özgün olmayan makale
 4. Başlık ve meta (açıklama) değiştirmiş olabilirsiniz.
 5. İçerik ve sayfada olan yazı değişikliği
 6. Etiketler yanlış kullanılmış olabilir
 7. Düşük kaliteli site trafikleri
 8. Google güncellemeleri
 9. Telif yemiş olabilirsiniz
 10. Rekabette yükseliş
 11. Mobil tasarım olmayabilir
 12. Negatif SEO veya Hacklink Seo olabilir
 13. Güvensiz site olması
 14. Sitenizden verdiğiniz link çıkışları
 15. Düşük kaliteli içerikler
 • Sitenize düşük kaliteli backlinkler almış olabilirsiniz

Yukarıda sayılan başlıklara değinmiş olacağız.

Düşük kaliteli linkler diğer adıyla backlinkler sitenize almış olabilirsiniz. Düşük kaliteli backlinkler genel olarak satın alınan linkler olup ayrıca düşük kaliteli makale ve yorumlarda buna örnek gösterilmektedir. Detaylı bilgiyi yine Google https://support.google.com/webmasters/answer/66356?hl=tr ayrıntılı olarak açıklamıştır. Bu alanda kaliteli linkleri ve kalitesiz linkleri daha iyi yorumlayabilirsiniz.

Düşük kaliteli linkleri tanımlama ve düzenleme

Google size direk mesaj gönderebilir, bunu sizlere search console üzerinden gelen mesajlar bölümünde ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak: “Unnatural outbound links from http://example.com violate Google Webmaster Guidelines”

Arama konsolu üzerinde trafik araçlarından sitenize gelen trafikleri kontrol edin trafiklerin geldiği domainlerin spam ve işlemlerini tespitini yaptıktan sonra filtrelemek uygun bir çalışma prensibidir.

Düşük kaliteli linklerin tespitini yaptıktan sonra site yöneticilerine mail atarak durumu çözebilirsiniz, Ayrıca bu durum içerisinde bağlantıları reddetmek diğer bir yoldur. Ceza almanız durumunda sitenizi temizledikten sonra yeniden değerlendirmeye girmeniz gerekebilir.

 • Zararlı Yönlendirmeler

Bu zararlı yönlendirme bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanılabilir, örneğin hamile elbiseleri kelimesi ilk sayfadasınız fakat bir değişiklik yoluyla kullanıcı ana sayfanıza yönlendirme yaptı. Bu zararlı bir yönlendirmedir, burada sıralamada olan gorsin.com/hamile-elbisesi kategorisi sıralama kaybına sebep olabilir.

Zararlı yönlendirmeler nasıl tespit edilir?

Bunun için ücretli ve ücretsiz programlar vardır ama hepsinden önce yapmanız gereken ziyaret edenleri dışarı çıkarmak olacaktır. Bundan sonra zararlı ve kötü bağlantıları tespit ederek düzenlemek olacaktır.

Zararlı yönlendirmeler nasıl düzenlenir?

Bunun için yapmanız gereken bozuk ve zararlı yazılımları doğru sayfalara yönlendirmek olacaktır. Bu düzenlemeyi yapmadan önce verdiğiniz URL kısmının doğru olduğuna ve alakalı olduğuna emin olunuz.

Screaming Frog aracıyla daha etkili bir çalışma yapma şansınız oldukça yüksek.

 • Özgün olmayan makale

Özgün olmayan makale

Bu tamamen sizlerin doğal oluşuyla alakalı biz yapıdır, bazı durumlarda sayfalarda kullanılan H1 tagları da kopya içerikleri benzer olduğu için sıralamanızı etkileyebilir. Ayrıca kopya içerik tüm sıralamada düşüş yaşamanıza sebep olacaktır.

Kopya yani özgün olmayan içerikleri tespit etme

SEMrush  programı bunu size sunuyor %80 civarında benzerlik taşıyan içerikler kopya içerik olarak biliniyor.

Kopya içerikli sayfaları silin ve yeni sayfanıza 301 yönlendirmesi yapmanız daha doğru olacaktır, diğer yöntem ise içeriğinizi güncellemek ve doğal olarak Google beklemektir.

 • Başlık ve meta (açıklama) değiştirmiş olabilirsiniz.

Başlıklar Google ve arama motorlarının sizi tamamen anlaması için en önemli kriter olup anlık değişiklikler dahi sizleri yükseltebilir, ayrıca düşürebilir ve dalgalanmaya sokabilir.

Örneğin : Bayan pantolon butik İstanbul başlığını kullanıyorsunuz ve başlığı bayan pantolon olarak değiştirdiniz buda sizleri bayan pantolon İstanbul kelimesinde düşürecektir. Burada butik ya da İstanbul’u mutlaka kullanmanız gerekiyor.

Başlık meta alanı nasıl onaylanır

Bunun için yukarıda verdiğimiz, Screaming Frog aracı ile bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Unutmayın başlık ve metaları sürekli olarak değiştirmeye çalışmayın bu sıralamayı olumsuz olarak etkilemektedir.

Eksik olan anahtar kelimeleri dahil edebilirsiniz bu aşamaları düzenliyorsanız

.

 • İçerik ve sayfada olan yazı değişikliği

İçeriklerde olan değişiklikler aynı şekilde sıralamayı olumlu ve olumsuz etkilemektedir. Ani düşüşler ve yükselmeler içeriklerle alakalı olduğunu unutmayınız.

İçerikleri nasıl kontrol ederim

OnWebChange  aracını mutlaka kullanın bu araç ile bildirim alabilirsiniz. İçeriklerini dışa aktararak kontrol edin

İçerikleri Nasıl Düzeltirim

Wayback Machine yardımı sayesinde sitenizin  eski halini yedeği yoksa görme şansınız var, hafta bir mutlaka site yedeği almayı ihmal etmeyin. Ayrıca anahtar kelimelerini kontrol edin. Grup kelimelerini gözden geçirin.

 • Etiketler yanlış kullanılmış olabilir

NoIndex Etiketi, Robots.txt Dosyası ve Nofollow Niteliği Yanlış Kullanılmış Olabilir. Etiketleri doğru kullanmayan veya değişim yaparken yanlış uygulamalar sıra kaybınıza neden olur.

Ayrıca unutmayın ki sayfanızdan bağlantı verdiğiniz diğer sayfaya nofollow etiketi vermeniz ani bir düşüşün sebebi olacaktır.

Site etiketlerini nasıl kontrol edebilirim?

Bunun için robots.txt dosyasını ilk olarak kontrol ediniz.

 • User-agent: 
 • Disallow: /

Eğer düşüş belirli bir sayfada oluyorsa mutlaka sitenizin ilgili sayfasınını kontrol edin mutlaka noindenx veya no follow etiketi olabilir. Bu durum var ise mutlaka web sitenizi düzenleyiniz.

Yanlış etiketleri nasıl düzenlerim?

Bu durum için mutlaka SEO uzmanınıza danışın, ayrıca sayfaları kontrol ettikten sonra bağlantılarınızı düzenleyin ve nofollow etiketlerini kaldırın.

 • Düşük kaliteli site trafikleri

Düşük kaliteli trafikler genel olarak organik olmayan ve negatif SEO olayının habercisi olarak adlandırılıyor, bu durum siteniz karşı yapılmış bir saldırının belirtisidir. Google bu durumu genel olarak şu şekilde algılamaktadır, sitenize gelen ziyaretçi sitenizi beğenmedi ve anında çıktı, işte bu durum da sitenizin kullanıcı dostu olmadığı ve ziyaretçilerin beğenmediği bu durum oluştuğunun habercisidir.

Web sitesine gelen düşük kaliteli trafik nasıl belirlenir?

Finteza bir aracı kullanmanız gerekiyor, böylelikle sitenizin trafik kalitesini görebilirsiniz. Size destek olan bu araç ile tek, tek trafik gönderen siteleri ve IP adreslerini göreceksiniz. Kendi algoritması sayesinde farklı zararlı trafikleri analiz etmektedir.

Düşük kaliteli trafik nasıl düzenlenir?

Yukarıda verdiğimiz araç ile kontrol edin ve nofollow olsa dahi bu siteleri engellendiğinizden emin olun. Bu linkleri mutlaka kaldırın.

 • Google güncellemeleri

Bir web siteniz varsa mutlaka yapmanız gereken en önemli nokta kesinlikle Google güncellemelerini takip etmek olacaktır. Ayrıca Google bildirimleri siteniz için erken düzenleme ve önlem almak için iyi bir fırsat sunuyor sizlere.

Google güncellemelerini nasıl takip edebilirim

Google algoritma güncellemeleri için yapmanız gereken güncel bloglarını kontrol etmeniz olacaktır. Bunun için yakın zamanda belirleyeceğimiz internet sitelerini veya blog adresimizi kontrol edebileceğiniz gibi, bir çok yabancı internet sitelerini de  takip etmeniz fayda var

Google güncelleme sorunlarını nasıl çözebilirim?

Bunun için blog adreslerini takip ederseniz sorunlarla ilgili çözümleri de rahatlıkla göreceksiniz.

 • Telif yemiş olabilirsiniz

Genel olarak video ve resim sitelerinde bu durum görülmektedir. Emanuel veya Pirate güncellemesi bunun için yapılmaktadır.

Telif yemiş içerikleri nasıl görebilirim?

Bunun için Google şeffaflık raporunu incelemeniz gerekiyor.

Telif yemiş içerikleri nasıl düzenleyebilirim

Bunun için telif yemiş resim, içerik, resimlerinizi kaldırmanız ve düzenlemeniz gerekmektedir.

 • Rekabette yükseliş

Birçok kullanıcı bu durumu göz ardı etmektedir, özelikle firma sahiplerinin veya işletmelerin gözden kaçırdığı durum rekabet olayı olarak görünüyor, rekabetin yükselmesi ve rakiplerin çalışması veya kısaca yatırım yapması sizin gerilemenize sebep olmaktadır.

Rekabette olduğunuz siteler nelerdir?

Bunun için arama motorunu kullanarak siteleri kayıt edin güncel sıralamalarını haftalık takip ederek neler yaptığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Rekabet olayını nasıl düzelte bilirim?

Bunun için bir SEO uzmanına ihtiyacınız var tek başınıza bunu yapmanız gerçekten zor olsa, gerek. Bir bir günlük bir iş olmadığını ve sürekli kontrol edilmesi gerektiğini bilin.

 • Mobil tasarım olmayabilir

Yakın zamanda mobil indexleme olayına geçen Google mobil dostu olmayan siteleri sıralama olarak alt seviyeye çekti bunun için aylar öncesinde duyuru yaptığını bilmeniz gerekiyor.

Sitem mobil tasarıma uygun mu?

Bunun için mobil uyumluluk testini yapmanız gerekiyor, eksik ve hatalarını sizlere gösterecektir.

Mobil site hataları nasıl düzenlenir

Bunun için öncelikle sitenizde olan hataları kontrol edin, bu hataların çözümü için web tasarımcınız ile hataların giderilmesi için istek de bulunmanız gerekiyor, hataların çözümü uzun sürebilir.

 • Negatif SEO veya Hacklink Seo olabilir

Hacklink farklı kurumsal olmayan firmaların farklı yollar ile illegal olarak kiraladığı veya satın aldığı kişi ve linklere rakiplerini toplu olarak eklemesidir, farklı ve alakasız anahtar kelimeler girerek Google sitenizi ceza almasını sağlamaya çalışmaktadır.

Negatif SEO veya Hacklink Seo olabilir

Hacklink nasıl tespit edilir?

Günlük trafiklerinize ve linklerinizi kontrol edin, sizin izniniz dışında olduğu gördüğünüz sitelerin kaynak kodlarını ve anahtar kelimesini inceleyiniz.

Hacklink nasıl düzenlenir?

Bunun için trafiğin geldiği domain tespit edildikten sonra web sitesi sahibine ulaşıp durumu bildirebilirsiniz. Yine olmadığı taktirde Google sitenin illegal iş yaptığını bildirebilir veya gelen trafiği reddedebilirsiniz.

 • Güvensiz site olması

Kötü amaçlı yazılımlar ve kullanıcıya zarar veren içerikler ve linklerin sonucu ortaya çıkmaktadır. İstenilmeyen bir şekilde bu içerikler sitenizde oluşmuş olabilir.

Güvensiz site nasıl tespit edilir?

Sitenize giriş yaparken aldığını hata mesajı veya Google search console gelen mesaj ile hemen tespit edebilirsiniz.

Güvensiz siteyi düzenleme

İçerik veya farklı bir yazılımın yapıldığı tespit ettiğiniz alanda olan kodlar ve erişim silinir, ardından sorunun tespit edilip düzenlendiğini bildiren bir rapor atarsanız kısa sürede sitenizin düzenlendiğini göreceksiniz.

 • Sitenizden verdiğiniz link çıkışları

Farklı alanlara verdiğiniz doğal olmayan ve ücret karşılığı aldığınız yararlı olmayan web site linklerini kaldırmanız gerekmektedir.

 • Düşük kaliteli içerikler

Benzersiz ve kaliteli içerikler her zaman önemlidir. Eğer sitenizde gereksiz ve ilgi uyandırmayan içerikler olduğunu fark ediyorsanız mutlaka kaldırın.

Düşük kaliteli içerikler ziyaretçilerin erken çıkmasına sebep olduğu için otoritenizi düşmesine sebep olmaktadır.

Düşük kaliteli içerikleri search console yardımıyla inceleye bilirsiniz

Arama motorunda sıralama kaybı yaşatacak etkenler” üzerine 6 düşünce

 • Nisan 21, 2020, 6:39 am
  Permalink

  yazınızı dikkatele okudum baştan sona haklısınız bende kendi sitemi maalesef yaptığım hata yüzünden kaybettim ve inanın bana bu yazıda nelerden uzak durulması gerekiyorsa şu anda onları yapıyorum harikasınız.

  Cevapla
 • Haziran 18, 2020, 2:58 am
  Permalink

  Bir çok alanda değişiklik yapmak her zaman bizlere zarar veriyor gerçekten dkkat etmek gerekiyor

  Cevapla
 • Ağustos 12, 2020, 6:27 am
  Permalink

  Aradığım backlink makalesi, daha önce okumuştum bunu kayıt etmeyi unutmuşum yeni güncellemleri sabırsızlıkla bekliyorum.

  Cevapla
 • Ağustos 18, 2020, 8:25 pm
  Permalink

  Backlink konusunda tecrübelerinişzi bizlere aktardığınız için ne desem bilemiyorum bir çok firma bilgilerini saklıyor siz saklamıyorsunuz tebrik ederim, devamını bekliyorum

  Cevapla
 • Ağustos 24, 2020, 10:49 pm
  Permalink

  Tüm yöntemleri denemeye çalışıyorum 5.000 den fazla içeriğim var ama tıklama sayısı neden an olabilir, bunca içerik için neden giriş yapılmıyor.

  Cevapla
  • Ağustos 30, 2020, 2:55 pm
   Permalink

   Bunun için bir çok neden olabilir, web sitenizi iletirseniz inceleyerek yardımcı olabiliiz

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir