Google Adwords Kurulumu En Başarılı Çalışmalar

Şirket sahibi olarak bir işletmenin para kazanmasını herkes istiyor bu konuda birçok toplantı gerçekleştirdik, bir toplantımız sırasında bir yönetici bu konuda bizlere anlattığı nasıl başarılı olurum cümlesiydi bizim cevabımız açık ve net.

Kesinlikle Adwords!

Kazancınızın aslında üç katını kazanmanız söz konusu, bu kesinlikle bir başarıdır ortalama olarak, ama beş katına 10 katına kadar kazanabilirsiniz.

Şunu hiç denediniz mi en fazla ürününü öne çıkar ve onu sat!

Burada kişilerin veya kurumların ne kazandığı değil ayrıcalıkla ön plana çıkmak olacaktır.

 • Genel olarak işletmeler şunları kurguladığını gördük ortalama olarak 500 veya 1000 saat aralığında bir araştırma yapın, her şeyi ürünle alakalı öğrenin ve bunu Facebook reklamlarıyla destekleyin işte bu başarısız bir durumdur!
 • Ucuz ürünlere veya kampanyalara odaklanın bu çok kolay ama yine de zorlu bir iştir, kazancınız düşebilir.
 • Adwords kendiniz öğrenin ve bunun için 100 ile 200 saat arasında eğitim alın veya bu işi bilen birisini işe alın. 5000 TL Yatırım yapın ve kazancınızın da buna oranla 50.000 TL olmasını sağlayın.

Bu seçeneklerde 3. Olan hiç de akıllıca bir çalışma değil!

İşte sizlere göstermek istediğimiz dönüşümlerinizi üst düzeye çıkarmak ve kazancınızı katlayabilmek olacaktır.

Hadi gelin bu aşamaları tek, tek göstermemize izin verin!

Google Adwords Eğitimine Başlıyoruz

Geo olarak bizim ilk hedefimiz kesinlikle bir uyumdur, burada bizim çikolata ve ekmeğimiz SEO dur!

 • Bağlantılar
 • İçerik sayısı

SEO + İçerik zaman alıyor fakat oldukça önemli. Sabır gerekiyor.

Adwords ise tam tersidir, bir saat içerisinde yeni satışlar ve kazançlar elde edebilirsiniz. Bu yazının devamını okuyarak birçok aşamadan geçeceksiniz. Kesinlikle kazançlı çıkacağınıza eminiz.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız aç çok bilginiz var hatta reklam dahi açtınız ama memnun değilsiniz. Birçok reklamınız var belirli bir süre yayınlandı bir çok kurgu denediniz ama olmadı bunu kazanca nasıl çevirebilirsiniz çok basit.

Reklamı kapat ve ödeme yapma bu kadar basit!

Ancak tek başına bunu kapatmak yeterli değildir, unutmayın eğer tıklama va ve satış yoksa bir şeyler yanlış gidiyor demektir, unutmayın Google dünya genelinde şirket gelirinin %95 Kısmını reklamlardan sağlıyor.

Yani her sizden giden her 3 TL’den 1 TL olanı Google hesabına gidiyor. Bu yüzden asla risk etmeyecekler bu durumu sizin de kazanmanız için sağlayacaklardır.

Google Adwords şirketlerin arama motorunda anahtar kelimede üst sayfaya çıkmasını sağladıkları bir pazardır.

Unutmayın Google markaları seviyor bu yüzden dürüst olmak gerekirse, bir pizza satıyorsanız ve yeni bir işletmeyseniz dominos kadar satış yapmanız zor olacak çünkü organik aramalarda üst sayfalarda olan sitelere Google daha iyi bir gözlemle değer vermektedir.

Adwords kesinlikle hile yapmanızı sağlıyor.

Biraz bekleyerek içerik oluşturmanız gerekebilir, bu sayede belirli bazı kelimeler de üst sayfalara çıkabilirsiniz.

Birçok firma şunu yapabiliyor, örnek olarak leke kremi satan birden fazla firma var peki siz leke kremi yazarak 3 veya 4 reklamı en başta görüyorsunuz peki leke kremi kelimesinin kazancı nedir? Yoksa belirli bir dönüşümden ziyade bilinir olmak mı yoksa hedefinize giden yolda buna ihtiyacınız olduğu için mi?

Unutmayın birçok firma bu alanda ilerliyor öyleyse size kazandıran kelimelere yatırım yapmak çok daha doğru olacaktır. Anahtar kelimeler için mutlaka destek almalısınız!

Kaliteli reklamlar + Telif = Kazanç

Tıklama başına ücret verme konusunda birçok firma oldukça sabırlı değil peki size bunun için reklama zaman verin desek? Neden olmasın! Google Adwords kurulumu için alt kısımda belirtiğimiz 3 şartı mutlaka okuyun ve kendinize söz verin.

 1. Çok fazla para harcamayın başlangıç için 20 TL Yeterli. Hatta 40 TL yapabilirsiniz. Sabit bir bütçeniz olsun.
 2. Fazla karışık reklam çıkmayın ve sabit durun Google Adwords karışıktır, reklamlarınızı düzenli halde kalmasını sağlayın.
 3. Adwords reklamı verirken sabırlı olun ve kazanmak için hemen harcama yapmayın. Bu yüzden birçok işletme hemen reklamı durdurdu ve işletmesini kapattı sabırlı ol ve bekle.

Şimdi bize söz verdiğini anlıyorum! GEO ya söz verdiyseniz merak etmeyin. Şimdi bu kadar bilgi ile temelden bir giriş yaparak yukarı yani en zirveye çıkalım ne dersin?

Google Adwords Kurulum

Yukarıda olan gösterge tablosu karışıktır ama merak etme öğreneceksiniz. Bir görsel reklam resmidir ve maliyeti oldukça düşük kazandırma şansı düşük olsa da bilinirlik ve marka için çok önemli.

Bu reklamın gelirini şu şekilde yapabilirsiniz 100 tl ve sana 200 tl kazandırayım dönüşüm olarak ama unutma ben reklamlarını desteklerim ve bugün almasa bile tekrar sana gelmesini sağlayacağım ve satışını yaptıracağım diyor bu duyarlı reklam.

Google adwords arama ağ reklamı başka çalışıyor, hatırlarsanız eski zamanlarda bir tabloyu almak için birçok kişi teklif verirdi hatta yeni dönemde bazı ihaleler canlı yayınlanır ve en yüksek teklifi veren kazanırdır durum aslında aynen böyle verdiğiniz tıklama başına reklam içerik puanınızla birleşir ve en yüksek puana ve teklife sahip olan o kelimede en üste çıkar!

Alaka olayı kesinlikle sitenizle alakalı bir durumdur.

Unutmayın yatırım az dahi olsa Google sizi belirli bir zamanda göstererek sizin de kazanmasınız sağlayabilir fakat yukarıda olan alaka düzeyi gibi olayları aşmanız gerekmektedir.

Firmalar arama ağ reklamında binlerce dolar yakabiliyor bunun sebebi kesinlikle günlük bütçelerinin olması ve birden fazla arama ağ reklamı oluşturmak düşünün 10 farklı kampanya ve her birisine 20 TL verirseniz aylık olarak harcamanız üst düzey olacak yani kazancınız da pek olmayacağı için paranız çöp oldu. 6000 TL büyük bir rakam.

Reklamlara harcadığınız tutar için geri dönüşüm sağlamanız gerekiyor öyle değil mi?

Bu oldukça mantıklı!

Hadi gelin nasıl adwords de geri dönüşüm sağlayacağınızı size anlatalım bunun için size bir rütbe aldıracağız.

Ne kadar ödeme yapacaksın + Rütbe al

 • Google Adwords Nasıl çalışır?

Bir açık artırma sistemidir. Yani ne kadar harcama yaptığınız da ne kadar kazanacağınızı analiz etmeniz gerekiyor bu her ürün ve firma için değişir.

 • Kalite puanları değişti

Her reklamda kalite puanları farklı olabilir asla 7 puanının altına düşmeyiniz. Kalite puanı arama yapan kullanıcının ne bulacağı anlamı taşıyor.

Reklamınızda ilk faktör kalite puanı olduğunu not alın. Yani reklamınızın alaka düzeyi!

Gelin örnek verelim bunu daha iyi anlamanız için

Örnek olarak birisinin Google içinde;

 1. “Snowboard kiralama İstanbul”
 2. “Kayak kiralama”

Çok basit ama aslında birisi daha uygun sizin için. Bir kelime öbeğini düşünmeniz gerekiyor.

 1. “Snowboard kiralama”
 2. “Snowboard kiralama fiyatları”
 3. “Snowboard kiralama Uludağ”

Bu sefer hepsi oldukça alakalı olduğunu gördünüz değil mi?

İsterseniz bunlar için ayrı bir kampanya oluşturabilirsiniz. Spesifik bir kelimede olabilir.

Reklamlarınız ‘gösterimler’ (görünümler) ve gerçek tıklamalar elde eder. Tıklama oranınız (TO), görünümdeki tıklamaların hesaplanmasıdır. Daha yüksek bir TO genellikle, reklamınızın ve anahtar kelime alaka düzeyinizin, düşük bir TO’ya sahip olanlardan daha iyi olduğu anlamına gelir (kopyanın iyi olduğu varsayılırsa). Dolayısıyla Google, eski TO’nuza bakacak ve ayrıca reklamınızın birinin aramayla ne kadar iyi eşleşeceğini belirlemek için gelecektekileri de öngörecektir.

Ardından, hesap geçmişiniz dikkate alınır. Bu turtanın oldukça küçük bir parçası (önceki iki metriğe göre) ancak Google’ın iyi ürün ve hizmetlerle meşru, güvenilir bir marka olup olmadığınızı belirlemesine yardımcı olma rolünü sürdürüyor. Şimdiye kadar bu faktörlerin tümü gerçek AdWords hesabınızla ilgilidir. Ancak madalyonun diğer tarafı açılış sayfanızdır veya insanların reklamınızı tıkladıklarında gidecekleri yer.

Yani açılış sayfanızın da olan alanın alaka düzeyinde olduğu gibi kişilerin ne aradığını ve aradığı alanda açılan sayfanın onunla alakası olması gerekiyor.

Açılış sayfanızın kullanıcı dostu olması gerekiyor. Yoksa giren kullanıcı istediğini bulamaz ve hemen sitenizden sıçrama yapar. Bunun olmasını kimse istemez.

Unutmayınız olumsuz her müşteri için Google size bir puan verir ve sizi diğer kullanıcıların altına düşürür çünkü Google için kullanıcı dostu siteler gerçekten önemlidir. Bu da şu demek daha fazla maliyet vermenize sebep olacaktır.

Yani teklifi en üst düzeyde verseniz dahi sizler için maliyetler rakiplerine göre artacak ama kazanç olarak pek artış olmayacağını göreceksiniz.

Reklam sıralaması, kalite puanınız seçtiğiniz maksimum teklif çarpımına işarettir. Bunu tahmin etmek ve hesaplamak oldukça basittir.  Bu sayede sıralamada nerede olacağınızı belirleyeceksiniz muhtemelen fakat Adwords çok büyük bir pazardır.

Bunları bitirdikten sonra izlemeniz gereken tıklama başına maliyetiniz rakiplerinize göre bu puanlama değişebilir.

Kısacası Google AdWords ne kadar ödemenizi belirlemek için maksimum teklif + kalite puanı + reklam sıralama ve rakiplerin saniye bölümüdür.

Bunu daha iyi anlatacak bir görsel

Kalite puanları değişti

WordStream’den lınan yukarıda olan görüntü sizin için bir yol ip ucudur.

Kendi sektörünüzdeki tıklama başına maliyet, (1) arayan insanların talebine ve (2) rekabetin ne kadar harcadığına bağlı olarak çılgınca değişebilir.

Şimdi biraz daha konuyu açalım birçok anahtar kelime 50 TL tıklama başı alabilir

Nasıl olur bu diyorsunuz!

Bunu anlamak için biraz daha örnek verelim, otomotiv sektöründe bir kuruş kazanırsınız ama hukukta beklide daha fazla kazanabilirsiniz ama tıklama başına maliyet oldukça fazla.

Ancak iyi yönetilen bir alan için 10X bir gelir elde edebilirsiniz.

O yüzden okumaya devam edin… Başaracaksın!

İlk kez bir yerde bir kurulum kılavuzunu gösteriyoruz.

Adowrds İlk Kampanyamızı Oluşturalım

G mail hesabınız üzerinden https://ads.google.com/intl/tr_TR/home/  gerekli alanları doldurunuz ve sizlerde istenilen bilgileri eksiksiz olarak girmeye devam edin.

Kurulumun hemen ardından ilk reklamı çıkmanızı isteyecek bir alan vardır.

Şu ana kadar bahsedilen reklam aslında tamda karşınız da olacaktır.

Adowrds İlk Kampanyamızı Oluşturalım

Burada reklamlarda öncelikle bir görüntülü reklam ağ çıkmanız gerekebilir. Bu daha düşük bir reklam çeşidi olduğu için alakalı web sitelerini tercih edebilirsiniz. Öncelikle buradan başlamanızı öneriyor olacağız.

Buda şu anlama gelir %90 bir web sitesinde görüntü alabilirsiniz. Buda müşterilerin %70 sine ulaşacağınız anlamı taşıyabilir ve oldukça iyi bir yüzdelik.

Burada hedefleme yapmanızı öneriyorum ki buda sizlerin doğru müşteriye ulaşmanızı sağlayacak.

Unutmayınız görüntülü reklamın bir diğer özelliği insanların ilk etapta sizlere güvenmemesi olacaktır, bu sayede sizlerde sürekli olarak görünerek güven sağlayacaksınız böylelikle insanların sizleri birkaç kez görüntülemesi sayesinde sizlerden ürün alma potansiyeli oluşacaktır.

Şimdi hadi başlayalım ve bütçemizi nasıl ayarlamamız gerektiğine bir bakalım

Hadi yapalım şunu!

Örneğin bir elbise mağazanız var 500 tl değerinde olan bir elbise size maliyeti 200 tl olduğunu düşünün ve her pakette 100 tl kar elde ettiniz, burada 100 tl sizin satış başına karınız olur.

Dönüşüm oranınız satış sayfasına geldiği zaman size sipariş verenlerin yüzdesi olacaktır.

Sayfanızın görüntülenmesi önemli şayet 1000 kişi ziyaret ediyor ve 10 kişi satın alma işlemi yapıyorsa buda %1’lik bir dönüşümdür.

Satış başına 70 dolar kazanmanın hala tamam olduğunu düşünüyorsanız, Google’a AdWords’ten yapılan her başarılı dönüşüm için% 30 komisyon ödersiniz. Hepsini bir araya getirmek size maksimum TBM’nizi verecektir. Maks. TBM = Google x için kâr x komisyonunuz, dönüşüm oranınız Bu durumda, bu 100 x 0,3 x% 1 olacaktır.

Bu, Google AdWords’e tıklama başına 0,30 TL  harcayabileceğiniz ve satış başına 70 TL alabileceğiniz anlamına gelir (dönüşüm oranınız aynı kaldığı sürece).

Yaygın bir inanış var bu da şu; Çok sayıda tıklama almak sizin için değerlidir, bu yanlış bir algıdır. Kesinlikle aksini anlatanlara itimat etmeyiniz.

Ne kadar çok veriye sahipseniz o kadar iyi.

Şimdi şöyle yapalım günlük 20 tıklama alıyorsanız bu başlangıç için iyidir yani günde 6 TL harcıyorsunuz 10 gün sonunda 60 TL olacaktır. Bu gayet iyi… Hiçte fena değil başlangıç için.

Şimdi kampanyalarımız da Manuel TBM ’de tutalım bunu ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Temel olarak bir kelime veya reklam gurubunu ayarlayın Manuel olarak siz düzenlemediğiniz sürece bozulmayacaktır.

Otomatik TBM işte bu kampanya ise tamamen belirli zamanlarda kendi algoritması içinde yükselebilir veya azalabilir. Bu durumda bir sorun olabilir bazı zamanlar görünüm için teklifleri yükseltecektir. Olumsuz tarafı ise TBM için bir teklif belirleyemezsiniz.

Geliştirilmiş TBM bu en iyi sonuç için önerilmektedir yani Google bazı verileri tahminleri alıyor ve kendi geçmiş verilerle işlem yapar.

Örnek vererek açıklamak gerekirse bir kampanyanız da bir performans iyi sonuçlar elde ediyorsa buna işlem olarak teklifi yükseltir, ayrıca aklınıza şu gelecek peki ya kazandırmıyorsa o halde bunun için teklifi düşürecektir.

Artık sizde TBM anlam olarak tıklama başı maliyet olduğunu anladınız.

EBM teklifi bu konuda işlem başına maliyet veya dönüşüm anlamına gelir. Yani kampanyanız için dönüşüm oranı elde etmek için teklifleri ayarlar.

BGBM teklifi ise şu anlamı taşır gösterim başına maliyet daha çok yeniden pazarlama ve bin gösterim başına maliyet anlamı taşır. Potansiyel müşteriler için bunu yapamazsınız.

Coğrafi yerler ise kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Örneğin İstanbul İzmir Ankara gibi büyük şehirlerde insanlar daha fazla alışveriş yaparlar.

Bunun için cihazlarda aynı oranda dönüşümleri değiştirebilir asla göz ardı etmeyin bunun için daha önce değindiğimiz makalemize göz atmanızı öneriyorum.

Adroid mi yoksa IPHONE kullanıcılarımı alışveriş yaparlar?

Ama unutmayın ki tarihlere baktığımız zaman masaüstü dönüşümlerin daha fazla olma olasılığı çok fazladır, her ne kadar cep telefonları yangın olsa da.. Bazı durumlarda telefon satışları daha fazla olabilir. Bu kaçınılmaz bir son!

Ayrıca cihazlar için de teklif belirleyerek saat ve zamanı seçebilirsiniz. Saat ve günleri belirleyebilirsiniz yani gece 23:00 reklam verseniz de bir dönüşüm olma ihtimali azdır bu nedenle çalışma saatleri içinde agresif olmak gerekebilir.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçiminde Google size verdiği tool işinizi görecektir burada dikkat etmeniz gereken kendinizi müşteri gibi görmeniz olacaktır.

 • Ben arıyorum
 • Ne satıyorum
 • Nasıl satın alırım
 • Nasıl arama yaparım

Anahtar Kelime Seçimi

Yukarıda olan örnek de görüldüğü üzere ucuz tutular çok fazla aramaya sahip olmasa bile tıklama başı maliyet yüksek ama bu aylık olarak yüksek bir rakam değil.

Peki bunu nasıl düzenleyebilirsiniz?

Tabii markalı aramalar ilk tercihiniz olmalıdır.

Anahtar kelime araştırmasında Semrush mutlaka kullanılmalıdır bununla birlikte sizinle aynı sektörde olup hangi kelimeleri ve metinleri girdiklerini öğrenebilirsiniz. Moz da bu alanda işinizi görecektir bunlar ücretlidir ama bu fiyatlar kaçınmayınız.

markalı aramalar

markalı aramalar

 • Anahtar kelime trendleri: Bunlar genel olarak mevsimlik olabiliyor
 • Günlük ve Anlık: Büyük indirimler ( sezon sonu, büyük cuma, hafta sonu indirimleri anneler günü, sevgililer günü vb ) daha bir çok gün vardır.
 • Google Analytics, sitenizde zaten insanların aradıklarını size söyleyecektir. Yani onu bulup onlara vermen gerekiyor.

Bunları yaparken hopp bazı şeyleri unuttunuz sanırım alaka düzeyini asla! Unutmayın, eşleşme türlerine göz atınız.

Peki ya reklam verdiniz ama farklı aramalar görmeye başladınız bu durumu nasıl çözeceksiniz? Bu oldukça basit.

Hadi gel bakalım.

markalı aramaları

 • Geniş: Seçtiğiniz sözcükle ilgili herhangi bir kelimeyi seçer.
 • Sıralı: Bir cümlenin parçası olarak kullanıldığında kelimeyi seçer.
 • Tam: Yalnızca bu kelime seçimi kullanıldığında ortaya çıkar.

Bu yüzden geniş eşleşme türü sizi zora sokabilir çok dikkat ediniz.

Pes etme senin için örnek vereceğim okumaya devam edersen nasıl kelime girildiğini öğreneceksin.

Geniş: + yazılım + mühendis

Sıralı: “yazılım mühendisi”

Tam: [yazılım mühendisi]

Bunlar insanların aradıkları bir kelime türüdür ve bunları oluştururken dikkat etmek gerekiyor. Bu reklamları verdikten sonra arama terimlerine bakınız ve ne için ödeme yaptığınızı görün.

Eğer sevmediğiniz aramalar varsa bunları işaretlin ve negatif anahtar kelime olarak seçin..

kelime olarak seçin

Bu konunun en sonunda kılavuzumu da şunu göreceksiniz negatifleri seçerek bütçenin boşa gitmesine karşı duracağız.

Bunu yapmak başarı için oldukça önemli ve bunu yapan çok az işletme olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Geo dijital bu konuda yüksek verimlilik sağlayan Google reklam ajansı içerisinde sayılı firmalar içerisinde olan yerini çoktan aldı.

Rakiplerinizi inceleyin

Spyfu.com bu iş için oldukça önemli kimler hangi kelimede ne kadar reklam vermiş görün. Yüzlerce firma yok sadece belirli bir rakip sayınız olduğunu görebilirsiniz.

Rakiplerinizi inceleyin

“Reklamveren geçmişi” ni tıklarsanız, rakiplerinizin kullandığı gerçek reklamları bile görürsünüz.

Reklamveren geçmişi

SEMrush’u hatırladın mı? Benzer bir rekabet analizi yapmak için bunu tekrar başlatalım. Belirli anahtar kelimeler için ortalama, tahmini maliyetlerin ne olduğunu bulmak için kullanabilirsiniz.

SEMrush

Ardından, teklif verdikleri anahtar kelimelerin tümüne girebilir (tahmini hacimleri ve kurs maliyetleriyle birlikte).

SEMrush rakip inceleme

Çok sinsice bir reklam anlayışı değil mi bu?

İşte burada adwords ün nasıl çalıştığını anlamış oluyorsunuz artık zor olan adımları geçtiniz denebilir, bu dahi fikirleri sizlerde geliştirebilirsiniz. Bu bizim sadece bir kısım araştırmamızın önergesidir, bunun için geo dijital birçok araştırmayı yapabiliyor.

Açılış Sayfası ( Önemlidir )

Kazancınızı ikiye katlamak isterimsiniz bunun için bir çok makale okudunuz ama başarı olamadınız değil mi?

Şunu belirtmek isteriz başarılı olmak için burada sade bir bilgi istemeniz gerekiyor, yani çoğu web sitesinde bir çok madde oluyor bunların bazılarını eksik tutun.

Bir sipariş verirken

 1. Adı
 2. Soyadı
 3. Mail
 4. Telefon numarası

Yeterli değil mi?

Son sayfada yer alan ödeme tipi olabilir onu yormayın tek sayfada toparlamayı unutmayın.

Son sayfada yer alan ödeme tipi

Yukarıda olan görsele bir bakın bunun için kaç kişi uğraşır ki?

Size örnek vermek isterim.

https://www.lyft.com/drive-with-lyft/

İşte basit bir site ve karşılama hiç de zor değil.

Bir araştırmayı size sunuyorum şimdi dikkatlice bakın

zendesk sayfa hatasi

Yukarıda olan resimde kötü bir sayfa tasarımı var ve karışık

Yukarıda olan resimde kötü bir sayfa tasarımı var ve karışık

İşte bu çok iyi bir örnek aynı olsa da kullanıcının alması için ona yol gösteriyor

İşte burada sayfa tasarımı çok önemlidir.

Şimdi bakalım size bir şans sunuyorum bu kurulum kılavuzunu okurken bu hataları yapmış olmayacaksınız aksine başarılı bir çalışma yapmış olacaksınız. Sabırla okudunuz ve başarı için ilerlemeye devam ediyorsunuz.

Eğer sayfa tasarımı ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız: unbounce.com sitesi sizlere destek olabilir belirli bir bütçe karşılığında.

Peki açılış sayfanızı hallettiniz müşteriler geliyor ama satış olmuyor mu?

Peki size şunu sorsak facebook veya Adwords üzerinden gelerek ziyaretçiler sitenizde neler yapıyor bunu öğrenmenin bir yolu varmı elbette var?

https://crazyegg.com/

Bu site bu konuda sizlere yardımcı olacak.

Bu verilerden yararlanarak sayfanızı ve içerikleri düzeltiniz ve bazı veriler elde ettiniz şimdi biraz daha inceleyelim ve devam edelim.

Şimdi yapmanız gereken sitenizi incelemek ve dönüşümlerden önce kullanıcıları incelemek.

Şimdi tekrar Google Adwords kurulum kılavuzuna devam edelim.

 

Google Adwords Kampanyanızı Ayarlayın

İlk olarak burada yapmanız gereken yukarıda söylediğimiz gibi bölge seçimi ve kampanyanızın adı, şimdi oluşturma aşamasında görsel reklamı boş verin ve sadece masaüstünde bir çalışma yapacağız.

Yukarıda Amerika’yı seçersek ABD bölgesin de gösterilecektir. Google Adwords Kampanyanızı Ayarlayın

Yukarıda Amerika’yı seçersek ABD bölgesin de gösterilecektir.

Görüntülü reklamı kaldırdık.

Anahtar kelimeyi belirdik ve şimdi kampanyamızı oluşturmak için biraz daha alana ihtiyacımız var bölmek işin en tatlı yolu.

Adwords Kampansı

Bu resme iyi bakın işte bu şekilde bir çalışma yapmamız gerek!

Anahtar kelime için eşle türü vardır hatırladınız mı?

İlk kurulum eşleşme türüne göredir. [Anahtar kelime]

Kendi ürününüzü ve markanızı burada ayarlayabilirsiniz eğer geniş eşleme yapacaksınız biraz yorucu olabilir ve tabiki bu karışıklık içinde seçmek ve yönetmeniz sizi zorlayabilir, bunun için de bu alanı kendinize göre kolay bir şekilde gruplandıracaksınız.

Örnekleri açıklamak gerekirse bir kullanıcı farklı ürün ve modeller arayabilir,

Hamile giyim yazan bir kullanıcı

Hamile tişört

Hamile pantolonu

Hamile elbiseleri

Bunlardan hepsini arayabilir fakat ilk olarak hamile giyim yazan farklı ürünlere veya fikir edinmek için arama yapabilir

Diğer 3 kelimede direk ürün bazlı olabilir ve satışa daha yakındır.

Reklam İçeriğini Yazma

Büyük bir konu ama fazla kasmanıza gerek yok o kadar, çok zeki olmak gerekmez, örneğin bir pizza reklamı vardır 30 dakikada sende sıcak vb tarzında bir insan pizzadan ne isteyebilir, kesinlikle hızlı teslimat.

Peki senden isteyebilir tabii ki teslimat.

Ama sen benzersiz bir başlık ve içerik oluşturmak istiyorsan o zaman konu değişir bunun için farklı bir makale hazırlayarak size bunu daha ayrıntılı anlatacağım.

Bu konuda diğer söyleyeceklerimiz ise merak ve ilgi çekici olması, bunun dışında yapmanız gereken ödeme ve teslimat ve fiyatlardan geçiyor.

Şimdi devam edelim.

Ayrıntıları Düzeltin Gruplara Ayırın

Bu konuda aslıda söylenecek birçok söz olsa da reklamları düzenlerken gruplara ayırmanız gerektiğidir. Bu konuda birçok ayrıntıyı daha çabuk düzenleyebilir, Ayırabilir, durdura bilirsiniz.

Dönüşüm reklamları

İşin tatlı olan kısmıdır burada yukarıda hedefler belirlemek için öncelikle hedef url belirtmeniz gerekiyor, yani işlemin sonlanacağı kısım, işlemin gerçekleşeceği adımların hepsini hedef olarak belirtin böylelikle kişilerin davranışlarını daha iyi analiz etmiş olacaksınız.

Bu konuda yeni sistem olan akıllı alışveriş kampanyası konumuza göz atın.

Konumuza devam edelim sonrasında negatif kelimeleri olduğu gibi düzenli olarak izliyoruz yaklaşık olarak 15 ile 30 gün arası yeterli bir süze bu kelimeler sezona göre değişiklik gösterebilir.

Artık sonuna geldik şimdi yapmanız gereken sürekli olarak takip etmek ve düzenli olarak kötü gidişleri negatif olarak eklemek sonrasında takipleriniz azalacak ve kampanyalara yoğunlaşacaksınız, eğer bir giyim firmasıysanız bir sene boyunca takip edin ve tüm sezonu analiz ederek negatifleri inceleyin ve yolunuza devam edin.

Eğer sizlerde bir Google adwords reklamı yapmak istiyorsanız yorum olarak bize bildirin ve sizlere kısa vadede destek olalım.

Google Adwords Kurulumu En Başarılı Çalışmalar” üzerine 3 düşünce

 • Ağustos 1, 2019, 6:56 am
  Permalink

  Şimdiye kadar gördüğüm en kapsamlı google reklam kurulumu yazısı diyebilirim. tebrik ederim.

  Cevapla
 • Ağustos 2, 2019, 4:29 pm
  Permalink

  Çok,Çok başarılı bir anlatım olmuş gerçekten tebrik ederim.

  Cevapla
 • Eylül 16, 2019, 11:14 pm
  Permalink

  Gerçekten baştan sona kadar okuduğum harika bir içerik. Google Adwords hakkında bilmediğim ve bu sektör’de reklam verirken dikkat etmem gereken unsurlara değinen harika bir yazı idi tebrik ederim. Sayenizde artık daha profesyonel rakip analizleri ile reklam çıkmaya başlayacağız. iyi çalışmalar.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir