Google Akıllı Alışveriş: Bilmeniz Gerekenler

Bugün sizlerle birlikte Google akıllı alışveriş ’ın tüm sorularını yanıtlayacağız, ne olduğunu ve nasıl çalıştığını, Google akıllı alışveriş kampanyalarının nasıl etkili şekilde kullanılacağını ve pazarlama stratejisini nasıl oluşturulacağını göstereceğiz

Google Akıllı Alışveriş Nedir?

Akıllı alışveriş, Google’ın en yeni kampanya türlerinden biridir. Google algoritması bu kampanyanın öğrenilmesi için belirli aralıklarda alışveriş reklamınızı düzenliyor, günün belirli aralığında dönüşüm elde etmeniz için. Öncelikle bilmeniz gereken ise kampanya hedefini oluşturmak ve bütçenizi belirlemek geri kalan kısmı ise smart shopping dediğimiz akılı alışveriş kampanyamız hallediyor. Yani reklam vermek ve yerleştirme işlemleri Google tarafında. Bir diğer bilmeniz gereken nokta ise akıllı alışveriş kampanya reklamlarının bütçeleri daha küçük ve stratejik olarak manevra yapacak kadar daha az zamana sahiptir. Satıcılar için özel olarak hazırlanmıştır.

Geo dijital Google reklam ajansının yapmış olduğu araştırmaya göre akıllı alışveriş kampanyaları %20 daha iyi dönüşümler elde etmiştir.  Bu reklam türü mercahant center hesabınız üzerinden ürünleri çeker ayrıca metinleri de yerleştiriyor, gmail, youtube ve duyarlı reklam olarak kombinasyonları müşterilerinize sunuyor. Bu aşamalar yaklaşık olarak 15 gün kadar sürüyor ki bunun için Google bu reklama bir uyarı ekledi, minimum  süre 15 gündür, dönüşümleri ve müşterileri tanıması açısından.

Google Akıllı Alışveriş Kampanyası ve Bütçe Belirleme

Bir çok müşteri bu kampanyayı oluşturduktan sonra diğer alışveriş reklamlarını kapattıkları görülmüştür, Bunun sebebi ise Google bu akıllı akıllı alışveriş reklamlarında zaten sunuyor olmasıdır. Yani kısaca kazançlı bir kampanya olduğunu düşünüyorsanız standart reklamları kapatmanızda fayda var ki böylelikle daha az yatırım ile daha iyi dönüşümler elde ediyor olmanızdır. Ayrıca ürünlerdi Google mevcut olan feed alanınızdan çeker bazı ürünleri dilerseniz göstermeye bilirsiniz fakat Google reklam ajansı nın yapmış olduğu araştırmaya göre bunu asla yapmayın. Çünkü web sitenizde hazır olan bazı ürünler müşterileriniz tarafından keşfedilmemiş olabilir. Bunu Google onlara sunuyor. Yeniden pazarlamanın en etkili yolu budur.

Gerekli Olan Dönüşümler için

 • Dönüşümleri daha iyi izlemeniz için en az 45 gün içerisinde 20 dönüşüm elde etmeniz gerekiyor.
 • Siteniz 100 aktif kullanıcıya sahip olmalı, yeniden pazarlama listesinin olması gerekiyor.
 • Google analytics hesabınıza bağlantılı olması gerekir.
 • Alışveriş kampanyaları için Google ‘ın gereksinimlerine cevap vermelisiniz.

Akıllı Alışveriş Kampanyaları Raporlama

This image has an empty alt attribute; its file name is google-akilli-reklam-raporlari.jpg

Bunun için Google raporlar kısmına giriş yapınız burada tüm dönüşüm ve değerler ortaya çıkmaktadır.

Akıllı alışveriş kampanyasında henüz hangi alanın daha iyi performans gösterdiğini göremiyorsunuz bu nedenle standart alışveriş kampanyanızla bunu asla kıyaslamayınız. Eski alışveriş kampanyanızla yeni kampanyanızı analiz etmenizde herhangi bir sorun yok gün geçtikçe daha iyi sonuçlar alacağınızı bilin yeterli.

Akıllı Alışveriş Kampanyanızı En İyi Şekilde Performansını Arttırabilirsiniz

Sıra geldi akıllı alışveriş kampanyanızı geliştirmeye. Burada belirli bir kampanyanızı ve ürünlerinizi listeye ekleyebilirsiniz. Örneğin yazın kına ve düğün artacağı için bu ürünleri eklerseniz dönüşümlerde ona göre artacaktır. Veya ekli ürünlerinize bir kampanya yaparsınız ve bunlar daha fazla talep görecektir. Sezon sonu ürünleri gibi.

Bu kampanyaların 15 güne ihtiyacı olduğunu asla unutmayın!

Eğer dönüşümler hedefinizle uyuşmuyorsa ROAS geri dönüşümü düzenleyin ve farklı ürünler için yeni kampanya düzenleyin.

Dönüşüm hacmini arttırmak istiyorsanız hedef ROAS’ınızı düşürmeyi deneyin.

Görsellerinizi düzenlemeniz yayın açıklamalarını düzenlemeniz işe yarayabilir.

Tüm bu sorunlarla ile reklam vermek zordur eğer bu konuda bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bize ulaşmayı  deneyin.

Firmamızın Google reklam çalışanları bu konuda sizlere bilgi ve destek vermek için buradalar.

Sonuç

Bu reklam türleri sizlere kazandırması için ona bir fırsat verdiniz, testler gerçekleştirdiniz sitenizi Google algoritmasının tanımasını ve ziyaret  eden kullanıcının hangi yerlere girdiğini takip edildi ve geri dönüşünüz arttı. Kısaca akıllı alışverişlerde başarı sabırdan ve testlerden geçmektedir.

Google Akıllı Alışveriş: Bilmeniz Gerekenler” üzerine 4 düşünce

 • Mayıs 28, 2019, 2:48 pm
  Permalink

  Merhabalar öncelikle yazı için teşekkür ederim. Bu reklamlarda hedef kitleme yapsak nasıl olur, akıllı alışverişlerde genel olarak roas baktığımızda ben 100 TL verdim roas 500 yaptim bu doğru bir yaklaşım mı başlangıç için?

  Cevapla
  • Mayıs 29, 2019, 7:16 pm
   Permalink

   roas başlangıç iyi normal, bunun için reklamlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor standart olarak belkide doğru bir yaklaşım fakat, her reklam için değil.

   Cevapla
 • Haziran 29, 2019, 9:42 am
  Permalink

  Açıklamalar harika bu arada mail atmiştim bunun üzerine dönüş yaptınız ve aynı şekilde uyguladım şuan için 1’e 13 kazanmaya başladık 🙂 teşekkürler

  Cevapla
 • Ağustos 28, 2019, 4:34 pm
  Permalink

  Çok doğru bir makale olmuş elinize sağlık hocam

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir