İnternetten Haber Kaldırma ve Silme İşlemi

Yalan Haber Kaldırma ve Resim Silme

İnternetten haber kaldırma haber siteleri birbiri ile büyük bir yarış içerisindedir. O nedenle haberler hızlıca yayına sokulmalıdır. Bu rekabet ortamında bazen haberler aslı araştırılmadan kişilerin bilgisine sunulabiliyor. Bu durumda da kişiler ya da markalar, kurumlar itibar kaybı yaşayabiliyor.

İtibar kaybı yaşayan bir kurum, marka ya da kişi, hakkını sonuna kadar arayabilir. Öncelikle yalan haber kaldırma işlemi kolaylıkla yapılabilir. Yapılan haber için maddi ya da manevi bir tazminat davası açılabilir, itibarın yeniden kazanılması adına özür yazısı talep edilebilir. Öncelikle kişilerin içerik ya da yer sağlayıcılarına başvurması önemlidir. Eğer ki bu kurumlardan herhangi bir haber çıkmıyorsa o zaman yardım alınması gereken kurum sulh ceza mahkemeleri olacaktır.

Yalan Haber Hangi Birim Tarafından Kaldırılır?

Söz konusu yalan haberler olduğunda bu haberlerin kaldırılmasında yetkili pek çok merci bulunuyor. Öncelikle hangi sitede yayınlanıyorsa o sitede engelleme yapılabiliyor. Bunun için içerik ya da yer sağlayıcısına ulaşmak gerekiyor.

Google haber kaldırma işlemi gibi arama motorlarının da haberleri kaldırma ve engelleme yetkisi vardır. Tüm bu taleplerin sonucunda bir başarı elde edilemiyorsa sulh ceza hakimleri kaldırma kararı verebilir. Haber kaldırma işleminin yapılması için önce talepte bulunulması, sonrasında resmi mercilere başvurulması gerektiğinin unutulmaması önemlidir.

Yalan Haber Kaldırma Dilekçesinde Neler Bulunur?

Dilekçe yazmadan sulh ceza mahkemesine başvuru sağlamanız ne yazık ki mümkün değildir. İlk olarak bu dilekçede belli başlı unsurlara dikkat etmek gerekir. Kişisel bilgilerin tam olarak sunulması önemlidir. Hangi sulh ceza mahkemesine başvuracaksanız tam ismi yer almalıdır.

Yalan haber kaldırma için dilekçe yazarken talep konusunu, talepte bulunduğunuz durumu, delillerinizi net şekilde ifade etmelisiniz. Suçun ne olduğu, nasıl işlendiği, hangi tarihte işlendiği net şekilde belirtilmelidir. Aynı zamanda kendiniz ve suçu işleyen ile ilgili açıklamaları da eksiksiz yapmalısınız. İstem ve sonuç bölümünde de talebinizi dile getirmelisiniz.

Dilekçeyi bir avukatın hazırlaması büyük avantaj sağlar. Genel olarak püf noktaları bilen tecrübeli bir avukat sayesinde özür yazısını, maddi ve manevi tazminatı kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Yalan Haber Nasıl Kaldırılır?

Yalan haberlerden kurtulmak biraz karmaşık bir süreçtir. Öncelikle kimler ile muhatap olunması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İlk olarak yalan haber durumu ile karşı karşıya kalanlar, haberin yer aldığı sitenin içerik sağlayıcısına ulaşmak durumundadır.

Bazı durumlarda içerik sağlayıcısına ulaşmak zor olabilir. Bu gibi durumlarda ise yer sağlayıcıları sizlere yardımcı olacaktır. Hemen bir talepte bulunmanız gerekiyor. Bu talebe ise yanıtlar 24 saat içinde gelecektir. Eğer ki talebiniz reddediliyorsa ya da talebinize yanıt gelmiyorsa resmi mecralara başvuru yapabilirsiniz. Bu talebi ve talebe gelen yanıtı da dilekçe ile birlikte sulh ceza mahkemesine sunmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Yalan Haber Kaldırma Süresi Ne Kadardır?

İnternette dolaşan yalan haberlerden kurtulmak için öncelikle başvuruda bulunmak gerekiyor. Ancak, resmi mercilerden yardım istemeden önce mutlaka kişilerin sağlayıcılar üzerinden kaldırma talebinde bulunuyor olması çok önemlidir. Aksi halde resmi mercilerden ret alma durumu ile karşılaşırsınız.

Yalan haber kaldırma süresi kesin olarak ifade edilemez. Ancak, 2 gün ile 10 gün arasında olduğu söylenebilir. Öncelikle haberi internetten kaldırmak sadece 24 saat sürer. Ancak, sadece haberi kaldırarak riskten kurtulmak söz konusu olamaz. Çünkü arama motoru hafızasından da silmek gerekir. Haberin kaldırılma sürecini uzatan bölüm de burasıdır.

Geo djital olarak olarak sizlere bilişim konusunda tecrübeli ekibimiz ile yardımcı oluyor, asılsız ve yalan haberlerin internet üzerinden kaldırılmasında büyük rol oynuyoruz.

İnternetten üzerinden kaldırılmasını istediğiniz video, resim ve haberler ile ilgili olarak bizlere iletişim adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

İnternetten Haber Kaldırma ve Silme İşlemi” üzerine bir düşünce

  • Şubat 14, 2021, 9:03 pm
    Permalink

    hakkımda çıkan haberlerin kaldırılması ve şirketimizin mali sorunlarının çözülmesine yardımcı olduğunuz için sizlere firmamız adına teşeşkür ederiz.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir