Programatik Reklamcılık Nedir?

Programatik Reklamcılık : Otomatik ve belirli şekilde konum ve değişkenlikleri ayrıntılı seçtiğiniz google reklam çeşididir diyebiliriz. Günümüz dijital ekosisteminde tüketicilerin dikkatini etkili bir şekilde yakalamak kolay bir iş değil, bu yüzden bugün Programatik Reklamcılık hakkında konuşacağız. Her gün çeşitli kanallarda milyonlarca web sitesi, uygulama ve dijital web sitesi görüntüleniyor.

Farklı kanallarda reklam vermek için ayrı platformlar kullanmak ve reklamlarınızı dijital dünyaya koymak için en iyi yerleri seçmek zorunda kalmak gittikçe zor bir iştir.

Programlı reklamcılık, çevrimiçi reklamcılığın otomatik alım satımıdır.

Bu otomasyon, işlemleri verimli ve daha etkili hale getirir, süreci kolaylaştırır ve dijital reklamcılık çabalarınızı tek bir teknoloji platformunda birleştirir.

Programlı platformlar, mobil, masaüstü, tablet, ses, dijital dış mekan ve bağlı TV de dahil olmak üzere bugün herhangi bir format ve herhangi bir kanala programlı olarak erişilebilecek şekilde envanterlerini ve veritabanlarını büyütmektedir.

Hedefleme taktikleri, verileri kullanarak kitleleri bölümlere ayırmak için kullanılır, böylece reklamverenler yalnızca doğru kişilere doğru zamanda yayınlanan reklamlar için ödeme yapar ve dijital reklamcılığın “spreyle ve dua et” yöntemine daha az bağımlıdır. Bilgisayarlar ve algoritmalar , reklam satın alma, yerleştirme ve optimizasyon sürecini daha verimli hale getirir, sıradan etkinlikleri kaldırır ve pazara sunma süresini kısaltır.

Programlı Reklamcılığın Nasıl Çalıştığına Bir Örnek IRL: 

Reklamveren Totally Tubular daha fazla sörf tahtası satmak istiyor

Çevrimiçi tüketicileri aşağıdaki gibi şeylerle tanımlayabilen programlı bir reklamcılık platformu işe alır:

  • demografi (erkek / kadın / 18-45),
  • coğrafya (plaja 3 dk.),
  • ilgi alanları (sörf, tuzlu su, Kaliforniya),
  • davranışlar (öğle yemeğinde sörf içeriğini tüket),
  • Günün saati (7-10PM)
  • hava güneşli)
  • cihaz (akıllı telefonlar)

Platform daha sonra kampanya için en iyi çevrimiçi kitleyi / kitleleri belirlemek için gerçek zamanlı verileri kullanır ve kitlenin önem verdiği yerlerde birden fazla cihazda bulunan her şeyi temel alan bir açık artırma yoluyla dijital reklam envanteri satın alır.

Reklamlar, her tüketicinin benzersiz ilgi alanlarına ve davranışlarına göre kişiselleştirilir.

Akıllı bağlantılar yapılır, analizler oluşturulur ve performans optimize edilir.

Umursamalımıyım?

Programlı reklam göre, 2015 yılında $ 17500000000 dan, 2016 yılında dijital reklam pazarına ABD $ 25480000000 katkıda eMarketer . 2019 yılına gelindiğinde, 45.72 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor, bu da endüstrinin sadece dört yılda iki buçuk kattan fazla büyüyeceği anlamına geliyor.

Programlı platformlarda başarının sırrı nedir?

Her programlı reklamcılık platformunun merkezinde, kampanya girişlerini ve kullanıcı davranışını analiz eden, gerçek zamanlı kampanya optimizasyonlarının yapılabilmesi ve dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek kitlelerin tanımlanması ve hedeflenmesi için tescilli bir makine öğrenme algoritması bulunur. Bir kampanyanın başarı olasılığını artırmak için bir dizi farklı veri devreye girer.

Peki, Faydaları Nelerdir?

Tüm dijital reklamcılık çabalarınız için programlı bir reklam platformu kullanmanın birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, programlı reklamcılık alıcıların ve satıcıların veriye dayalı kararlar almasına yardımcı olur ve tahminleri reklam satın alma sürecinden kaldırır.

Programlı reklamcılığın bazı ek avantajları:

Bütçenize uygun. Programatik teknoloji, etkin olmayan envanterden kaçınarak kampanya başarısını optimize etmek için makine öğrenimini kullanarak verimlilikler yaratır.

Daha iyi hedefleme . Cihazlar arasında gerçek zamanlı olarak farklı taktikleri hedeflemenizi sağlayan bir teknoloji platformu bulmakta zorlanacaksınız.
Kolaylaştırılmış kampanya yönetimi. Kampanyaları cihazlar ve biçimler arasında tek bir sistemde birleştirmek, başarıyı tek bir yerde görselleştirmenizi sağlar.
Reklam envanterlerine kolay erişim. Reklamverenler, çeşitli exchange’lerde en uygun envantere bir kerede erişebilir ve algoritmanın teklif verme sırasında ağır kaldırma yapmasına izin verebilir.

Programlı Reklamcılığın Geleceği

Programlı reklamcılık, pazarlamacıların istenen kanallar arasında mesajlaşmayı daha etkin bir şekilde yönlendirmesini ve Dikkat Çekimi’ni (R) optimize etmesini, en çok arzu edilen pazarlara ve demografik bilgilere ulaşmasını ve yeni fırsatları belirlemek için verileri kullanmasını sağlar.

Programatik, otomasyon ve makine öğrenimi yoluyla pazarlamacıların en iyi sonuçlara ulaşmak için dijital medyayı kullanmadan önce en anlamlı kitlelerine her zamankinden daha verimli bir şekilde ulaşmalarını sağlayan bir ortam yaratır.

Ancak, programatik reklamcılığın geleceği değildir, zaten buradadır. Bazı kapasitelerde potansiyelinden yararlanmıyorsanız zaten paradan tasarruf etme ve çevrimiçi reklam kampanyalarınızda daha iyi performans görme potansiyelini kaçırıyorsunuz.

Eğer bir google ads reklam ajansı ihtiyacınız varsa bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir