Sosyal Medyada Optimize Etmeniz Gereken 4 Temel Hedef

Dijital pazarlama alanında yani sosyal medyadaki temel hedeflerine ulaşmak için doğru stratejiyi planlama söz konusu olduğunda, markaların görünüşte dağları hareket ettirme yeteneğine sahip olduğunu hepimiz biliyoruz.

Markaların Facebook Reklamları veya Tanıtılan Pinlerle nasıl bir strateji işlediğini, Instagram ile kitlelerini on binlerce (yüz binlerce değilse de) Instagram ile nasıl büyüttüğünü ve tek videoların bir gecede nasıl viral hale geldiğini duyuyorsunuz.

 

Sosyal medyada pek çok hedefe ulaşabilirsiniz, ancak bunu yapmak için markanızın oturması, hangi hedefleri başarmaya çalıştığınızı belirlemesi ve tam olarak  nasıl başarmayı planladıklarına dair net eylem planları düzenlemesi gerekir. .

 

Bu yazıda, pazarlama stratejinizi sosyal medyadaki 4 temel hedef için nasıl optimize edeceğinizi inceleyeceğiz, böylece görmeyi beklediğiniz sonuçları almaya başlayabilirsiniz.

Tüm markalar sosyal medya başarısı elde etmek ister, ancak birçoğu gerçekten onu bulmakta zorlanır.

Günlük veya haftalık olarak sosyal medyada paylaşımda bulunacaklar ve takipçi sayıları, katılım ölçümleri ve platform dışı sonuçları asla gerçekten toplanmayacak.

 

Bunun bir ana nedeni vardır ve bu genellikle “gönderiler o kadar da harika değildir” bile. Bunun yerine, net bir stratejik odak eksikliği var.

 

Sosyal Medyada Neden Belirli Hedefler İçin Optimize Etmeniz Gerekiyor?

 

Hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış, ilgi dolu, ilgi çekici, özgün içerikli güçlü bir içerik takvimi oluşturmak harika bir başlangıçtır. Ancak sadece “ilginç içerik” oluşturmaya odaklanmak ve onu burada bırakmak, belki ilişki kurma veya topluluk beslemeye yardımcı olmaktan fazlasını yapmak için yeterli değildir (her ikisi de daha sonra tartışacağımız harika hedeflerdir!).

Bu marka bilincinden yararlanmak için potansiyel müşteriler oluşturmak istiyorsanız, insanları bir açılış sayfasına itmeye veya web seminerlerini tanıtmaya yönelik içeriğe sahip olmanız gerekir. İnsanların içeriğinizi beğeneceği ve bir noktada kendi başlarına ulaşacağı gerçeğine güvenmek istemezsiniz. Her şey, kullanıcıları istediğiniz belirli eylemleri gerçekleştirmeye nasıl motive edeceğinizi bilmek ve içeriğinizi buna göre optimize etmekle ilgilidir.

 

Gönderilerinizi optimize etmeye başlamadan önce, biraz zaman ayırın ve sosyal medya pazarlamanızla gerçekleştirmek istediğiniz tüm hedefleri yazın. Neyi başarmak istediğinizi (kendinizle bile!) Netleştirdikten sonra, bunu stratejinize dahil edebilirsiniz.

Aşağıdakiler, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz 4 ortak hedeftir:

 • Marka bilinirliğini teşvik etmek veya erişimi genişletmek

 • İlişkiler veya çevrimiçi bir topluluk kurmak

 • Potansiyel müşteri oluşturma

 • Doğrudan satış elde etmek

Bu hedeflerden bazıları birbiriyle örtüşecek ve sonuç olarak bazılarının örtüşen stratejik taktikleri olabilir.

Bununla birlikte , her bir hedefe ve bunları başarmak için sosyal medya pazarlamanızı nasıl optimize edeceğinize bir göz atalım .

 

1. Marka Bilinirliği ve Genişletilmiş Erişim

Teknik bilgi almak istiyorsanız, marka bilinirliği ve genişletilmiş erişim genellikle iki farklı hedef olabilir, ancak birlikte hareket ederler. Ne kadar çok erişiminiz olursa, yeni kullanıcıları markanızla tanıştırmak için o kadar çok fırsatınız olur, hem marka bilinirliği hem de sonunda tanınırlık kazanırsınız.

Marka bilinirliğini artırmak ve sosyal kanallarınızda erişimi artırmak için aşağıdaki taktikleri kullanmalısınız:

 

 • Instagram ve Twitter’da ilgili hashtag’leri kullanın

Yerel işletmeler, yerel müşterilerin radarına girmek için her zaman #NewYorkDiners veya #PhillyDateNight gibi hashtag’ler kullanmalıdır. Sektöre özel hashtag’leri kullanmak da #cleanliving veya #dogsaremansbestfriend gibi iyi bir seçimdir. Instagram’da 33’ünüz var, bu yüzden neyin işe yaradığını görmek için farklı kombinasyonları test edin.

 

 • Profillerinizi arama için optimize edin

Profillerinizin tümü, açıklamalarında, kullanıcılar aktif olarak sizi aradığında aramalarda görünmenize yardımcı olabilecek bir tür anahtar kelime içermelidir.

 

 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik edin

UGC odaklı kampanyalar , katılımı ve ilişki beslemeyi artırmak için harika olsa da (sonraki bölümlerde tartışacağız), aynı zamanda marka bilinirliği için de son derece faydalıdır. Birisi markanızın bir resmini övgü dolu yorumlarla paylaştığında ve sizi etiketlediğinde, ağlarının büyük bir kısmı bunu görecek. Bu, sayfanıza yeni kullanıcılar çekmenin ve olumlu bir itibar oluştururken farkındalık oluşturmanın harika bir yoludur.

 

 • Yüksek değerli, paylaşmaya değer içerik oluşturun

Erişiminizi genişletmenin en iyi yollarından biri, sahip olduğunuz ivmeyi geliştirmek ve kendi takipçilerinizin gönderdiklerinizi paylaşmasını sağlamaktır. Şu anda, örneğin, COVID hakkında değerli ve doğru bilgileri paylaşan bir doktorun ofisi çok sayıda hisse alabilir ve Serbest Çalışanlar için farklı sağlık sigortası seçeneklerini detaylandıran bir videoya sahip olsalar, Serbest Çalışanlar Birliği gibi bir sayfa muazzam sayıda hisse alabilir. . Bunun gibi içerik paylaşıldığında, yeni izleyici üyeleriyle düşünce liderliği oluşturmada size harika bir başlangıç ​​sağlar.

 

2. Topluluk ve İlişki Oluşturma

Pek çok işletme neredeyse yalnızca takipçilerini büyütmeye odaklanıyor. Gerçekte, takipçiler önemli olsa da, sahip olduğunuz takipçilerle daha güçlü ilişkiler kurmak daha büyük bir öncelik olmalıdır.

İşletmenizin etrafında bir topluluk oluşturmak, tüm işinizi hedef kitleniz için daha değerli hale getirir. Bu, Facebook’taki Grupların bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir; Müşterilere daha sadık ve bağlı kalmalarını sağlayacak ilgili, ilgili bir topluluk sunabilirsiniz.

Bir topluluk kurmak ve sosyal medyada ilişkiler kurmak söz konusu olduğunda, uygulamanız gereken organik taktiklerden bazıları şunlardır:

 

 • Etkileşim odaklı yarışmalara ev sahipliği yapın

Kullanıcılardan paylaştığınız resimler için resim göndermelerini veya altyazı oluşturmalarını isteyen yarışmalar düzenleyin. İnsanlar yaratıcı olabilecekleri bir şeye girmeyi severler ve ek bir teşvik yardımcı olur.

 

 • Bir Facebook grubu başlatın

Bu açıkça platforma özgüdür, ancak hiçbir şey Facebook gruplarına yaklaşamaz. Sadece haber akışında size öncelik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kitlenizin seveceğini umduğumuz gerçek ve özel bir topluluk oluşturmanın harika bir yoludur. Günlük olarak moderasyon yaptığınızdan ve konuşma ve etkileşim oluşturmak için çalıştığınızdan emin olun.

 

 • Etkileşim odaklı gönderiler oluşturun

Hikayeleri, kullanıcıların size daha sonra cevaplayabileceğiniz sorular sormasına olanak tanıyan “sorular” etiketini kullanarak yükleyin. Ayrıca anketler oluşturabilir ve insanların fikirlerini soran yayınları paylaşabilirsiniz. Bu sadece harika tartışmalar oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda ek içerik için size geri bildirim veya fikir verebilir!

 

 • Düzenli olarak yayına girin ve kullanıcıları haberdar edin

Canlı video Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn’de hakimdir. Canlı bir yayın olduğu için son derece alakalı hissediyor ve izleyicilerinize sizinle etkileşim kurmanın bir yolunu sunuyor. İster heyecan verici haberleri paylaşıyor olun ister bir Soru-Cevap bölümünde kullanıcı sorularını yanıtlıyor olun, hayatlar güçlü bir ilişki kurma araçları olabilir.

 

 • Tüm kanallarda anında yanıt verin

Müşterilerinizle sosyal medyada daha iyi bir ilişki kurmak istiyorsanız, onlarla hemen iletişime geçmeniz gerekir. Bu nedenle, gelen tüm mesajları (hem genel hem de özel) tek bir panoda görmenizi sağlayan Hootsuite gibi sosyal medya yönetimi araçlarını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Müşterilerinizin hayal kırıklığına neden olabilecek çatlakların arasına hiçbir yorum düşmeyecektir.

 

3. Olası Satış Yaratma

Bazı işletmeler için, müşteri adayı oluşturma, özellikle doğrudan bir satışın delirilebilmesi için potansiyel müşterilerin beslenmesi gerektiğinde, sosyal medya yönetimi için nihai önceliktir.

Bununla birlikte, gerçek potansiyel müşteri yaratma reklamlarının yanı sıra, sosyal medyanın organik olarak potansiyel müşteri toplama için çok fazla işlevi yoktur. Sonuç olarak, ilişkiler kurmaya yardımcı olabilecek stratejilerden yararlanmak ve ardından potansiyel müşterileri platform dışına çıkarmak önemlidir.

Potansiyel müşteriler oluşturmak için sosyal medya içeriğinizi optimize etmek için kullanabileceğiniz en iyi stratejiler şunlardır:

 

 • Olası satış yaratan reklamları kullanın

Bu tabii ki organik bir ipucu değil, ama yine de tavsiye etmek istediğimiz gerçekten sağlam bir taktik. Facebook, Instagram ve LinkedIn’in, potansiyel müşteri bilgilerini toplamak için kullanabileceğiniz kendi yerel potansiyel müşteri oluşturma reklamları vardır . Hatta formlar otomatik olarak doldurulur ve kullanıcıların doldurmasını kolaylaştırır. En iyi sonuçlar için, ücretsiz danışmanlık veya ücretsiz ders gibi bir teşvik sunun.

 • Kurşun mıknatısları teşvik ederek trafiği site dışına yönlendirin

 •  

Yaklaşan bir web semineriniz mi var? Harika! İnsanların bunu tüm sosyal kanallarınızda bilmesini sağladığınızdan emin olun. Ya da indirebileceğiniz bir e-kitabınız olabilir. Aynı şey. İnsanların sitenize doğrudan gidebilmesini her zaman sağlamak için Hikayeler’deki “Yukarı Kaydır” bağlantılarını kullanın.

 

 • Müşteri adayı odaklı CTA düğmelerine odaklanın

 •  

Facebook, profilinizde “şimdi yer ayır” veya “mesaj gönder” CTA düğmelerini seçmenize izin vererek, kullanıcıların temasa geçmesine odaklanmanızı sağlar. Yine de, metin CTA’larını ve olası satış oluşturmaya odaklanan ilgili bağlantıları eklediğinizden emin olarak diğer platformları da optimize edebilirsiniz. Odaklandığınız yer burasıysa, kullanıcılar mecbur etmekten mutlu olacaktır.

 

 • Yarışma yazılımını kullanarak yarışmalar düzenleyin

Birkaç kez yarışmalardan bahsettiğimizi biliyorum, ancak onları nasıl yönettiğinize bağlı olarak, birkaç farklı hedefi gerçekleştirmek için kullanılabilirler. ShortStack gibi müşteri adayı oluşturma yazılımı kullanıyorsanız , katılım için kullanıcılardan adlarını ve e-posta adreslerini sizinle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu, yarışma bittikten sonra bize ulaşmanızı sağlayacaktır. Bununla en iyi sonuçları elde etmek için, yalnızca hedef kitlenizle alakalı ödüller sunduğunuzdan emin olun (yalnızca nakit değil, mağazanıza bir hediye kartı gibi). Bu, genel olarak potansiyel müşterilerin kalitesini artıracaktır.

 

4. Doğrudan Satış

Son fakat kesinlikle en az değil, doğrudan satışlarımız var. Markaların ilk etapta sosyal medyaya gelmesinin sebeplerinden biri de bu; ürünlerini pazarlamak ve daha çok satmak istiyorlar.

Sonuç olarak, sosyal medya pazarlaması öncelikle ilişki kurmaya daha fazla odaklanmalıdır, ancak satışları artırmak hala mümkün olandan daha fazla. 80/20 dengesine sadık kalmaya çalışın; Sosyal içeriğinizin yaklaşık% 20’si doğrudan satış olabilirken% 80’i ilişki kurmaya odaklanır.

Bununla birlikte, sosyal medya pazarlama içeriğinizi satış için şu şekilde optimize edebilirsiniz:

 • Bu “Şimdi Sipariş Verin” CTA’larını kullanın

“Şimdi Alışveriş Yapın” da işe yarar. Bu CTA’ları (hem tıklanabilir düğmeler hem de metin içi harekete geçirici mesajlar) farklı profillerinize yerleştirin.

 • Yerel alışveriş özelliklerini ayarlayın

Hem Instagram hem de Facebook, müşteriler için uygun olan ve ürünleri farklı gönderilerde etiketlemenizi sağlayan platform üstü mağazalar dahil olmak üzere birçok alışveriş özelliğine sahiptir. Fiziksel ürünler satıyorsanız, kesinlikle bundan yararlanmalısınız.

 • Düzenli olarak UGC yayınlayın

Bazen UCG’nin kendi başına yaratılması ve paylaşılması iyi olabilir, ancak satışları artırmak istiyorsanız, bu sihri doğrudan hesabınız için yakalayın. Bunu yaratan kişiye teşekkür ederek UGC olduğunu kabul ederek bunu işletmenizin profillerinde paylaşın. Ürünün ne kadar harika olduğuna dair yayınladıkları her türlü kelimeyi paylaştığınızdan ve nereden satın alınabileceğiyle ilgiliyse bir bağlantı eklediğinizden emin olun. UGC’ye fazlasıyla güvendiği için güçlü bir satış aracıdır.

 • Eğitim videolarını paylaşın

Pampered Chef’in şu kurabiye preslerinden birini sattığınızı varsayalım. Müşterilerin ürün konusunda kendilerini rahat ve heyecanlı hissetmelerine yardımcı olacak çok sayıda video öğretici yayınlayabilirsiniz. Farklı çerezler için kullanabileceğiniz tarifleri gösterin, çerez baskısını kullanmanın ne kadar kolay olduğunu gösterin ve temizlik ve bakımla ilgili videolar gösterin. Ürünlerinize ne kadar aşina kullanıcılar olursa, o kadar iyidir ve eğitimler, ürünlerinizden tam değeri elde etmelerine yardımcı olur.

 

Son düşünceler

Sosyal medya söz konusu olduğunda o kadar çok hareketli parça vardır ki, aslında tüm hedefleriniz için optimize edilmiş stratejik bir içerik takvimi oluşturmak zor olabilir.

Neyse ki, kendinize ve ekibinize niyetleriniz ve hedefleriniz konusunda net olduğunuzda, onlara ulaşmayı çok daha kolay hale getirir.

Sadece ayrıntılı eylem adımlarını belirleyin ve gerisinin yerine oturmasını izleyin.

Ne düşünüyorsun? Sosyal medya pazarlamanızı farklı hedefler için nasıl optimize edersiniz? Aşağıdaki sorularda düşüncelerinizi paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir