Tıklama başına maliyet (TBM) markanın başarısı

PPC yani tıklama başı maliyet, bu makalemizde sizlere tıklama başı maliyetin nasıl kullanılacağını örneklerle anlatacağız, bir markanın başarısından yola çıkıyoruz.

Bir markanın öne çıkması son derece önemlidir, öyle ki markalaşmak dijital dünyada son derece önemli bir pozisyona gelmiştir, artık mobil telefonlarında günümüzde hayatımızın her yerinde olması, markaların ve markalaşmanın daha hızlı ve güvenilir bir şekilde ilerlemesini ve elde tutmasını sağlamak zor ve sabır gerektiren bir iştir.

Bundan bir kaç yıl önce bir Üniversitede yaklaşık 1000 öğrenciye bir seminer verdik bu semirin sonunda onlardan herhangi bir tasarım yapmasını istedik, bu seminer içinde sunumlarda bir kaç saniyelik bazı markaların izinleri dahilinde ekranda logolarının yanıp sönmesini tasarladık. Sonuç olarak onlar bu logoların farkında değildiler fakat bu logolarda test gerçekleştirdiğimiz zaman onların aklından geçenleri not altık, bu sürece;

x : logosuna maruz kalanlar başarılı bir çalışma yaptılar

y : logosuna maruz kalanlar sahtekar

s : logosuna maruz kalanlar dürüst

z : logosuna maruz kalanlar hilekar

a : logosuna maruz kalanlar açıklayıcı ve sabırlı

olduklarını bizlere belirtiler bu bir test değil aynı zamanda deneydi, onun için markalaşmak önemlidir.

Markalaşmak için bunları düşündün mü?

Örneğin bir google reklam ajansı ile çalışmak için karar verdiniz? sizlere google reklam ajansı ilk olarak markanız hakkında fikirler sunacak aynı zamanda markanızın tüm kanallarını açacak ve sizleri inceleyecektir. Bu bir reklam firmasının ilk yaptığı araştırmadı. Bu dünyanın her alanında bu şekildedir.

Markanız için reklam oluşturuyorsunuz? şu soruları mutlaka sorun kendinize;

  • Seni nasıl daha kolay seçmeli
  • Müşterinize önem verdiğini gösterin
  • Sağdık müşterileri bulun!

Tıklama başı maliyetler sizi fazla yormamalı ki bu aşamada yukarıda saydıklarımızı yaptığınızı düşünüyorum; peki ya bilmiyorsanız?

Gelin birlikte nasıl yapılıyor gösterelim

Markanı seçmeyi kolaylaştır!

Bazı reklamlarda site bağlantı uzantısı yanlış veriliyor, bu aşama oldukça önemli bir etkiye sahiptir, seni neden seçmeliyim, hangi alanları tıklamam gerek, bana yardımcı ol, google reklamları pahalıdır, basit düşünün.

Markanıza doğru bağlantıları vermeyi deneyin.

Örneğin bir araç kiralama firmanız var ve bulunduğunuz bölgede yerel olarak hizmet veriyorsunuz peki şunu denediniz mi?

Bulunduğunuz alanda kişilerin maddi durumu pek iyi değil peki ya araç kiralarken daha ucuz araçlarımı yoksa daha az yakan araçlarımı tercih ediyorlar.

Yada hepsini tercih ettiğini düşünelim markanızın uzantısına mutlaka en ucuz beş otomobil ve en az yakan beş otomobili koymanız durumunda dönüşümler daha fazla olacağını göreceksiniz.

Müşterilerinize onların kolay ulaşabileceği alanları seçme fırsatı verin.

Kısa bir örnek daha verelim markanızın bir giyim firması olduğunu düşünün ve bu sektörde en fazla tercih edilen ürünleriniz tayt ve tişört öyle ise bu alanları markanızın alt kısmına mutlaka ekleyin.

Peki bu her zaman bu şekilde mi çalışır rakiplerinizi analiz edin..

Bir çekiliş yapmayı dene

Şaka değil gerçek manada bir çekiliş yapın bunu bir çok kişiye reklam olarak gösterin, bir çok kişi sizleri paylaşabilir, markanızı daha hızlı tanıyabilir, ve siz bu durumda kısa vadede uzun sürecek bir yıl mutlaka tanınacaksınız. Bu en basit markalaşma taktiği olarak görünüyor.

Unutmayın dijital pazarlama artık yaptığınız şeyler hakkında değil , anlattığınız şeyler hakkında yürüyor.

Yukarıda olan yazı dizisinde iki firma için denenmiş ve kısa sürede başarılı sonuçlar alınmıştır, tıklama başı maliyetlerde aynı şekilde değer kazanmıştır.

Tıklama başına maliyetlerini sizler nasıl düşürüyorsunuz? Bu konuda fikirlerinizi bizlere iletin bakalım ilginç başarı hikayeleri görecekmiyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir